Дан Скилингс-младши вкарва 25 точки, Синсинати побеждава късите играчи № 16 Канзас със 72-52 в Big 12 Tournament
AP News | 2024-03-14 | 06:00:36

КАНСАС СИТИ, Мисури (АП) — Дан Скилингс-младши вкара 25 точки, Синсинати се възползва от Канзас № 16 играе без контузени звезди Хънтър Дикинсън и Кевин Маккулар-младши, а Bearcats постигнаха победа със 72-52 над Jayhawks в турнира Big 12 в сряда вечер.

John Newman III добави 12 точки, а Симас Лукосиус имаше 10 за поставените под номер 11 Bearcats (20-13), които знаеха, че трябва да продължат да печелят, за да имат шанс в турнира на NCAA. Сега те ще получат още една възможност да спечелят главна победа в четвъртък, когато се изправят срещу номер 14 Бейлър – третият поставен в турнира на лигата – в четвъртфиналния кръг.

Дикинсън пропусна мача след разместване рамото му при загуба с 30 точки от Хюстън миналия уикенд, докато Маккулар се справяше с контузия в коляното. Треньорът на Jayhawks Бил Селф каза по-рано в сряда, че очаква двамата водещи голмайстори на Големите 12 да могат да тренират в понеделник и това е добър знак за техните надежди за турнира NCAA.

Това определено не помогна на шансовете им в конферентния турнир.

Ситуацията стана по-страшна за Канзас, изоставайки с 43-38 малко над 10 минути до края на мача, когато Елмарко Джаксън се появи куцане. И още повече, когато KJ Adams Jr. се строполи на пода, защитавайки бърз пробив и напусна за кратко играта.

Адамс се завърна начело на поставените под номер 6 Jayhawks (22-10) с 22 точки. Джаксън също успя да завърши и вкара пет.

Треньорът на Bearcats Уес Милър вероятно не е изпитвал много съчувствие към тежкото положение на контузиите на Jayhawks. Той беше без центъра Виктор Лакин, който пропусна четвъртия си мач поради контузия на глезена, и Си Джей Фредрик Джуниър, чийто подколенно сухожилие го задържа три седмици.

Фактът, че Jayhawks бяха близо през второто полувреме беше забележително.

Ден Дей Томас, който удари седем тройки и вкара 29 точки при първата им победа над Западна Вирджиния, остана горещ зад дъгата през първото полувреме. Лукосиус, който също имаше седем тройки и вкара 31 ден по-рано, нанесе ранните си щети около ръба. И по времето, когато Канзас излезе празен при последно притежание на първото полувреме, 12-кратните шампиони на турнира бяха изправени пред дупка 38-25.

Jayhawks се измъкнаха, като задържаха Синсинати в началото 1 за 13 от терена през второто полувреме и бяха подпомогнати от про-Канзаска тълпа в T-Mobile Center, която изрева, когато отборът им затвори в рамките на 40- 38 с 13:30 до края.

Но Jayhawks продължаваха да пропускат открити погледи и това даде възможност на Bearcats да възстановят преднината си.

Синсинати загуби с 62-59 от Бейлър на 13 януари, когато Лукосиус пропусна две тройки в последните секунди. Правейки реванша още по-предизвикателен ще бъде фактът, че Bearcats ще играят за трети път в рамките на три дни.

Канзас някога беше смятан за потенциален номер 1 в схемата за турнира NCAA. Сега може да се гледа линия № 4 или 5 в неделя за избор. Големият въпрос е доколко комисията за подбор ще прецени нараняванията на Jayhawks.